Yalova Lazer Epilasyon (%100 Garantili) - Elif Güzellik Merkezi

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

İstenmeyen tüylerden epilasyonla kurtulmak isteyen kişi seçtiği epilasyon merkezinde öncelikle bir ön görüşme yapılır ve uzman, kılların yapısı ve bulunduğu bölgeye dair bir inceleme yapar. Ardından işlem için randevu alınır ve işlemden önce uzun olan tüyler jilet ya da diğer yöntemlerle kısaltılır ki verilen ışın direkt olarak kıl köklerine ulaşılsın. Ancak bunun için kılların ağda gibi yöntemlerle kökten alınmaması çok önemlidir. Çünkü bu işlemde amaç sadece tüylerin boyunu kısaltıp daha görünür hale getirmektir.

Epilasyon seansında ilk olarak kişinin ten ve kıl rengine göre verilecek ışın değeri ayarlanır. Bu aşamada kıl kökünü etkileyecek en uygun dozu ayarlamak en önemli husustur. Genellikle ihtiyaca göre her bölgeye doz ayarlaması ayrı ayrı yapılır. Doğru ayarlama ve doğru yapılan bir işlemle en başarılı sonucu almak mümkün olur.

Epilasyon kaç seans yapılır?
Epilasyonun seans sayısı kesinlikle işlemin yapıldığı bölgeye ve ihtiyaca göre değişmekle birlikte, genel olarak 4 – 8 seans arasında tüylerden tamamen kurtulmak mümkün olur. Epilasyonun uygulama süresi ve seansların sıklığı da kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine, kılların durumuna göre değişir.

Epilasyon seansları kaç dakika sürer?
Epilasyon işleminin süresi işlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Minik bir bölge ise 5 dakikada biterken, tüm vücut epilasyon seansları 2 saat bile sürebilir.

Epilasyon seans aralıkları ne kadardır?
Epilasyonda seans aralıkları uygulama yapılan bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genellikle 4 -8 hafta arasında değişmektedir.

Epilasyon kıllara nasıl etki eder?
Epilasyonda amaç kıl köklerini tahrip ederek aynı yerde bir daha kıl çıkmasını engellemektir. Bu amaçla kılların olduğu bölge verilen ışınla ısıtılarak kıl kökleri yakılır. Kıl köküne gönderilen ve kıl kökü tarafından emilen enerji o alanda ısıya dönüşür. Bu sayede kılın kök hücresi yeniden büyüyemez ve istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilir. Epilasyon işleminde bahsi geçen bu olaylar milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Epilasyonda tüylerin büyüme evreleri olan anajen, katojen ya da telojen aşamalarının göz önünde bulundurulması işlemin etkisi bakımından çok önemlidir. Özellikle tüylerin gelişme evresinde epilasyon işlemiyle ısı verildiğinde o tüylerin yeniden çıkması engellenmiş olur. Zaten epilasyonda tüylerden tamamen kurtulabilmek için birden çok seans gerekmesi de tüylerin bu evreleriyle ilgilidir. Şöyle ki; aynı bölgedeki tüylerin hepsi aynı anda büyüme evresinde olmadığından, epilasyon hepsinde aynı tahrip etkisini yaratmıyor. Bir sonraki seansta büyüme evresinde olan kıllara etki edebilmek mümkün olabiliyor.

Epilasyon hangi bölgelere uygulanır?
Epilasyon aslında vücutta istenmeyen kılların olduğu, kişinin kılların varlığından rahatsız olduğu göz çevresi ve kaş bölgesi hariç her bölgeye yapılabilir. Ancak epilasyon yapılmasına engel olabilecek herhangi bir hormonsal sorun mevcut ise mutlaka epilasyon uzmanı ile birlikte karar verilmesi gerekir. Daha da önemlisi epilasyona başlamadan önce bu hormonsal sorunun tedavi edilmesi, sonrasında epilasyona başlanması önerilir. Bu bağlamda epilasyon kişinin ihtiyaç duyması durumunda; yüz, ense, boyun, kulaklar, koltukaltı, sırt, kalça, bacak, omuzlar, gövde, göbek, bel bölgesi, göğüs üstü, bikini çizgisi gibi alanlara uygulanabilir ve hepsinden başarılı sonuçlar alınabilir.

Epilasyon kimlere yapılmaz?

1)Gri tüyleri olanlara
2)Yeni güneşlenmiş ve aşırı bronzlaşmış kişilere
3)Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara
4)Tetracycline veya retinoidler gibi vücudu ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar kullananlara
5)Herhangi bir cilt hastalığına sahip olan kişilere
6)Kanser hastalarına epilasyon yapılması uygun değildir

Epilasyon kimler için uygundur?
12 yaşını tamamlamış, tüy renkleri çok açık olmayan, epilasyon yaptırmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes epilasyon yaptırabilir. Ancak küçük çocukların ve çok ileri yaştakilerin epilasyon yaptırmamaları ya da en azından bir uzman doktora danışmaları uygun olur.